2016. március 10-11-én Tuniszban került sor a Magyar-Tunéziai Gazdasági Vegyes Bizottság (GVB) harmadik ülésére. A magyar delegációt Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára vezette. Tunéziai partnere Tarak Ben Salem, a Külügyminisztérium európai és európai uniós politikai és gazdasági ügyekért felelős főigazgatója volt. Magyar Levente tunéziai látogatása során megbeszélést folytatott még Mohsen Hassan kereskedelmi miniszterrel, Saad Seddik mezőgazdasági, vízgazdálkodási és halászati miniszterrel, valamint Chiheb Bouden felsőoktatási és tudományos kutatásért felelős miniszterrel.

                                                        

A magyar-tunéziai kereskedelmi forgalomban és a gazdasági együttműködésben komoly növekedési lehetőségek rejlenek, hiszen mindkét fél érdekelt a kétoldalú kapcsolatok további bővítésében. Az ülésen a felek áttekintették az együttműködés fontosabb területeit, különös tekintettel a mezőgazdaság, élelmiszeripar, vízgazdálkodás, környezetvédelem és megújuló energiák, építő- és lakásipar, információs és kommunikációs technológiák, turizmus, oktatás, kultúra és egészségügy területére. A magyar termékekkel és szolgáltatásokkal Tunézia szélesíteni tudja a partnereinek körét és csökkenteni tudja a klasszikus francia, olasz és spanyol piacoktól való függőségét. A tunéziai fél hangoztatta a vásárokon és kiállításokon való aktívabb részvétel fontosságát és hangsúlyozta az ország hídfő szerepét az arab, illetve afrikai piacok felé, mely a kétoldalú együttműködésben később fontos szempont lehet.

Tunézia számít a magyar fél részvételére a K+F projektekben és várja a magyarországi cégek jelentkezését új nemzetközi tenderek kiírásakor. A vízgazdálkodás kiemelt jelentőségű kérdés, ezért a magyar fél meghívta  a tunéziai mezőgazdasági minisztert a 2016. november 28-30-án Budapesten megrendezésre kerülő Víz Világtalálkozóra is. A termálvíz-vagyon kiaknázása, az akvakultúra fejlesztése, továbbá egy háromoldalú partnerség kialakítása a vízzel kapcsolatos mindennemű tudás hasznosítására a vízgazdálkodást érintő kooperációt erősítő tényezők lehetnek. A jelenleg érvényben lévő egyetemközi megállapodásokon kívül szó esett a lejáró oktatási és tudományos munkaterv megújításáról, közös kutatási projektekről, a Stipendium Hungaricum keretszámának növeléséről, továbbá a program kiterjesztéséről a doktori képzésekre. Ezekről a kérdésekről a tunéziai fél 2016. április 20-21-én további tárgyalásokat folytatott Budapesten.

A GVB szakértői napján véglegesítésre került a jegyzőkönyvön kívül három szakmai megállapodás is, nevezetesen a magyar Ipari Parkok Egyesülete (IPE) és tunéziai partnere, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) és tunéziai partnere, valamint a két ország kereskedelemfejlesztésért felelős ügynöksége között. Ez utolsó értelmében a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok élénkítésének céljából felvette Tunéziát a partneriroda nyitására jelölt országok közé, melynek eredményeként megkezdődött a tunéziai partnerjelölt vállalatok felkutatása. A NAIK megállapodásának értelmében magyar-tunéziai együttműködést tervezünk a kertészeti növényfajok nemesítésében, vetőmag-termesztés fejlesztésében, valamint sós, illetve tisztított szennyvizek mezőgazdasági hasznosításában. Az IPE megállapodás valós együttműködést eredményezhet a két ország ipari és technológiai parkjai között, különös tekintettel az információs és kommunikációs technológiák, valamit a biotechnológiák és mezőgazdasági technológiák fejlesztésének még nagyobb ipari integrációja érdekében.

                                                        

A GVB plenáris ülésén a magyar fél átadott további két megállapodás-tervezetet, egyrészt a budapesti és a tuniszi Kereskedelmi és Iparkamarák közötti együttműködés érdekében, másrészt a turizmus területén való együttműködés fokozása érdekében. Ez utóbbinak legelső eredménye, hogy a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) 2016. április 7-9-en a tunéziai Sousse-ban tartotta éves közgyűlését, mely lépés határozottan erősítheti a tunéziai úti cél iránti bizalmat.

A plenáris ülést követően aláírásra került a GVB jegyzőkönyvén (kívül a fent említett három megállapodás. A GVB következő ülésére előreláthatóan 2018 tavaszán kerül majd sor Budapesten.